Film ve Dizilerde Neler Oluyor?

Covid-19 salgınının dünyada yayılmadığı ülke kalmadı. Tüm dünya koronavirüs için ilaç, aşı geliştirmek için yoğun çaba içerisinde.

Bir tarafta bilim insanları bir çare bulmak, pandemiyi kontrol altına almaya çalışırken, bizler de film dünyasında, yaşadığımız bu günlerin senaryolarının çok değil, birkaç yıl  önce film ve dizi olarak çekilerek izleyiciye sunulmuş olduğunu keşfediyoruz.

İşte örnekler;

My Secret Terrius

My Secret Terrius isimli Kore dizisinde Corona adlı ölümcül bir virüsün solunum sistemine ciddi zarar verdiğinden ve henüz tedavisinin bulunamamış olduğundan söz ediliyor.

Hakan Muhafız

Bir başka ilginç görüntü ve diyalogları Hakan Muhafız dizisinde de görmek mümkün. Bir yapım-dağıtım kuruluşunun orijinal dizisi olan Hakan Muhafız’ın 3. Sezon başındaki bölümlerde laboratuvarda üretilmiş bir virüs İstanbul’un içme suyu kaynağına boşaltılıyor. İstanbul’un bir kısmı salgın dolayısıyla karantinaya alınıyor ve şu anda hiç de yabancı olmadığımız sokağa çıkma yasağı sahneleri görülüyor. Virüs, bu dizide de solunum yollarını etkileyip doğrudan akciğerlere zarar veriyor.

İlginç diyalog

Dizinin konusu gereği kendisi için yeni bir “Sadıklar” grubu oluşturmaya çalışan Hakan Muhafız ile bir fedai arasında ise ilginç bir diyalog yaşanıyor.

3. sezon, 3. bölümde teklif götürdükleri fedai, “Yeğenimi yetiştiremedik, virüs ciğerlerini kuruttu” diyerek virüsün verdiği hasarın boyutlarını ortaya koyuyor.

“How It Ends” filminde ne demek isteniyor?

Yine aynı kuruluşun oriijnal filmi olan How It Ends filmi de dünyanın yok oluşu üzerine yapılmış bir film. Bu filmde bir virüs yok ancak Amerika’da başlayan yokoluş sürecinde bir yazılım mühendisinin ilginç cümleleri yer alıyor. Yazılım mühendisi yaşanan olayın bir deprem olmadığını, bunun doğal birşey olamayacağını, Koreli’ler ve Çinli’ler tarafından Amerika’yı yok etmek için ortaya konan bir plan olduğunu söylediği cümlelere yer veriliyor.

Söz konusu 3 yapımın da ortak yılı 2018. İzleyenlerin aklına takılan soru ise şu: Bu yapım ve dağılım kuruluşu, yapımcılara dizi ve filmlerde kullanacakları anahtar kelimeleri verip filmin ya da dizinin herhangi bir kısmında, sanki sıradan bir diyalog ya da ana konunun içinde içinde yan konu olarak kullanılmasını mı istiyor?

İlgili Haberler

- REKLAM -