Rektör Sarıbıyık ‘Uzun yıllar alacak’

RATED ortak yayınına katılan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, üniversitenin yeni kampüs alanıyla ilgili çalışmalarda sona geldiklerini söyledi. Sakarya’da deprem öncesi yapıların ciddi risk taşıdığını kaydeden Sarıbıyık, binaların performans analizi için valilik ve büyükşehir belediyesi ile çalışacakları bilgisini verirken; koronavirüs ile ilgili süreçte öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya Radyo Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği’nin (RATED) ortak radyo programına konuk oldu. Radyo Mega stüdyolarında gerçekleştirilen ve Ada FM, Akyazı FM, Hür FM, İmparator FM, Radyo Mega, Radyo Net, Relax FM ile Romantik Ses üzerinden canlı yayınlanan programda Yahya Bakır’ın sorularını cevaplayan Rektör Sarıbıyık, işyeri uygulamasında olan öğrencilerin sigorta kaybının olmayacağını, akademik takvimle ilgili Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve rektörlük olarak çalışmaların devam ettiğini belirtirken; koronavirüs tedbirleri, yeni kampüs alanı ve fakültelerle ilgili de açıklamalar yaptı. Yayın sonunda RATED Başkanı Remzi Adıyaman tarafından Rektör Sarıbıyık’a klasik radyo hediye edildi.

TEDBİRLERİN ÖZÜNÜ KAVRAMALIYIZ

Dünya’da hızlı bir şekilde yayılarak Türkiye’de de vakaları tespit edilen koronavirüse karşı şehirde tüm tedbirlerin alındığını belirten Rektör Sarıbıyık, “Tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Öğrencilerimiz tatile girdi. Uluslararası öğrencilerimize ilişkin yoğun çalışmalarımız var. Tüm birimlerimizi dezenfekte ediyoruz. Bu konuyla ilgili çalışan komisyonlarımızı oluşturduk. Kronik hastalığı bulunan, 60 yaşın üzerinde olan, hamile olan, küçük çocuğu bulunan personellerimiz izin kullanabiliyorlar. Sosyal medya üzerinden ve web sayfamız aracılığıyla bilgilendirmelerimiz devam ediyor. Öğrencilerimizin tatil sürecini iyi değerlendirmeleri lazım. Okul ortamından çıkıp diğer kalabalık ortamlara girmek yerine bu tedbirlerin özünü kavrayarak sorumluluğunu iyi taşımaları gerekiyor. Bu kritik süreci iyi bir şekilde yürüterek, panik yapmadan gerekli tedbirleri uygulayarak aşacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

YENİ BİR ÜNİVERSİTE MODELİ

SUBÜ’nün yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen köklü birimleri bünyesinde barındırdığının altını çizen Rektör Sarıbıyık, “1974’ten beri var olan Sakarya Meslek Yüksekokulu’nu, 2002’den beri bölümleri bulunan Turizm Fakültesi’ni, Sakarya Üniversitesi’nin (SAÜ) kuruluşunda yer alan Spor Bilimleri Fakültesi’ni ve ilçelerdeki tüm meslek yüksekokullarını içinde barındıran bir üniversiteyiz. Türkiye’ye ışık tutan ve geçmişi bulunan uygulamalarımız var. Aslında yeni bir üniversite demeye dilimiz varmıyor. Bölünerek kurulan ve köklü geçmişi olan bir üniversiteyiz. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Türkiye’de iki üniversiteden bir tanesi. Isparta’da da bir uygulamalı bilimler üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitelerden beklenen sektörle iç içe eğitim yapan ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insanları sektörle birlikte yetiştiren bir üniversite modeli oluşturmak.”

KAZAN KAZAN SİSTEMİ

3+1 ve 7+1 eğitim modelleriyle Türkiye’de belki de devlet bazında uygulanan en geniş kapsamlı uygulamalı eğitimi gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Sarıbıyık, “Biz sektörle görüştüğümüzde sizin mezunlarınız bizim işimize yaramıyor gibi bir sonuç çıkıyordu. Hocalar olarak yetiştirdiğimiz insanın çıktığında ‘Hocam ne olacak benim halim? Ben iş bulamadım’ demesi bizleri çok üzüyordu. Devlet imkân vermiş; okul var, hoca var, öğrenci var, sektörün de ihtiyacı var ama insan yetişmiyor. Bu aradaki boşluğu doldurmamız gerekiyordu. Biz de sektörle görüştük. ‘Neden bizim öğrencimiz sizin işinize yaramıyor?’ diye sorduk. Temel sorun olarak kişinin yapacağı işle ilgili uygulama becerisinin olmaması ön plana çıktı. Artık dijital bir çağda yaşıyoruz. Bilgiye her yerde ulaşabiliyoruz. Ama beceri olmazsa olmaz. Hareket noktamız bu oldu. Mezun olan her öğrencimiz bir dönemini mutlaka iş başında geçirmiştir. Sistemimizin çıktılarını direkt olarak alıyoruz. Bu bir kazan kazan sistemi” diye konuştu.

UZUN YILLAR ALACAK

Üniversitenin kampüs alanıyla ilgili yürütülen çalışmalarda sona geldiklerini söyleyen Sarıbıyık, “Biz bir anda öteki üniversitenin hocaları, personeli ve öğrencileri olduk. Bu durum hem bizleri hem öğrencilerimizi üzüyor. Arzu ettiğimiz bir durum değil. Biz de SAÜ’nün neredeyse kuruluşundan itibaren emek veriyoruz. Her türlü çalışmayı yaptık. Aynı kampüsün içerisinde olmak üniversitenin bilinirliğini ve tanınırlığını azaltıyor. Şehrimizde dışarı çıkıp anket yapsak ikinci bir üniversitenin kurulduğundan çoğu vatandaşımız haberdar bile olmayabilir. Unutmamamız gerekir ki bir üniversitenin yapılması bir anda olabilecek bir şey değil. Şu anda SAÜ’nün birimlerinin kurulmaya devam edildiği yerler yıllar öncesinde alınmış ve istimlak edilmişti. Biz üniversiteyi kurduk yer arıyoruz. Yani bu uzun bir süreç. Bir an önce kampüs alanımızı belirleyip rektörlüğün olduğu yerden başlayarak yeni kampüs alanımızı oluşturmalıyız. Bunun mücadelesini veriyoruz. Alternatifleri değerlendiriyor, görüşmeler yapıyoruz. Neredeyse sona geldik. Az kaldı. Kısa süre içerisinde netleştirmiş olacağız.”

FARKINDALIĞI SÜREKLİ OLUŞTURMALI

SAÜ ile entegre faaliyetlere ve SUBÜ’nün deprem çalışmalarına değinen Sarıbıyık, “Bugüne kadarki süreçte Sakarya Üniversitesi’nden olumlu katkılar aldık. Bu katkılar için teşekkür ediyoruz. Kampüs içerisindeki mekânları ortak olarak kullanmakla ilgili olmazsa olmazlarımız var. Kütüphane, yemekhane ve Spor Bilimleri Fakültesi tesisleri bunların başında geliyor. Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezimizi hızlı bir şekilde oluşturduk. Bu iş biraz unutmamak ve unutturmamaktan, farkındalığı sürekli oluşturmaktan geçiyor. Akademik çalışmalar topluma hizmet alanında da önemli. Ekibimiz Elazığ ve Arnavutluk’ta yaşanan depremlerle ilgili yerinde yaptıkları çalışmaları rapor olarak yayınladılar. Deprem öncesi yapılan binalarla ilgili ciddi sıkıntılar var. Bu binaların performans analizleri gözden geçirilmeli. Bununla ilgili olarak hem valiliğimiz hem büyükşehir belediyemizle ortak çalışmalar yapmak için hazırlıklarımız sürüyor.”

YENİ FAKÜLTE İÇİN YÖK SÜRECİ BAŞLADI

SUBÜ’de 24 bin 300 civarında öğrenci bulunduğunu belirten Rektör Sarıbıyık, “Sağlık Bilimleri Fakültemize bu sene öğrenci alacağız. Şehrimizde tarım ve hayvancılık olmazsa olmaz. Güneyi meyve, ortası tahıl, kuzeyi fındık deposu olan bir şehirdeyiz. Tarım Bilimleri Fakültesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hocalarımızı almaya başladık. Mekân sıkıntımızdan dolayı bu yıl değil önümüzdeki yıl öğrenci almayı hedefliyoruz.  Tarım Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni de kuracağız. Bir müjdeyi daha paylaşmak istiyorum. Bölgede ciddi bir ihtiyaç olan Veterinerlik Fakültesi’nin kurulumu ile ilgili senatomuzdan karar çıkartarak YÖK’e gönderdik. Onaylanırsa şehrimizde Veterinerlik Fakültesi’ni de kurmuş olacağız. Her türlü soruna çözüm üretmek için canla başla çalışıyoruz. Öğrencilerimiz bize her daim ulaşabilirler. Biz onların daha başarılı olmaları, gelecekte daha etkin yerlerde bulunmaları adına var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah bu yönde başarılı oluruz.”

İlgili Haberler

- REKLAM -