Melen Botanik Vadisi’ndeki çalışmalar hız kesmeden sürüyor

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ile Melen Botanik Vadisi Projesi kapsamında Melen Balsuyu Bal Ormanları’nın bakım ve işletmesi protokolünü imzalanmasının ardından çalışmalar başladı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Melen Botanik Vadisi’ndeki çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Gündüz gece demeden sahada çalışan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. İşin bir ucundan tuttuk, ıhlamur fidanlarını diktik.

Vadi içerisinde, Yürüyüş ve bisiklet yolları, Lavanta, adaçayı, biberiye, kekik, defne gibi tıbbi ve aromatik bitkiler, Akasya ve ıhlamur vadileri, Arı kovanları sayesinde temin edilecek organik bal üretimi, Koku ve renk cümbüşleri sayesinde oluşacak ekoturizm imkanlarıyla bulunacak’ dedi.

Melen Botanik Vadisi 3 milyon m2’lik bir alan üzerine kuruluyor. Melen Botanik Vadisi projesinde Türkiye’nin en uzun ve estetik bal ormanının oluşturulacak. Proje kapsamında arıcılığın teşvik edilmesi, tıbbi aromatik bitkilerde ürünler elde edilmesi, apiterapi merkezleri, arılıklar, arı ürünü işleme tesisleri ve tıbbi aromatik ürün işleyen tesislerde kurulacak. Bölge halkının gelir düzeyini de arttıracak olan proje aynı zamanda içerisinde vatandaşların güvenle ve keyifle vakit geçirebilecekleri sosyal alanları da barındıracak.

İlgili Haberler

- REKLAM -