Obezite ve fazla tuz kullanımına dikkat çektiler

Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü obezitenin ve tuzun insan sağlığına zararlarına dikkat çekmek için AKM önünde etkinlik düzenledi.

Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinliğe, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Güvey, Adapazarı İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Tekin Ulaş Karatepe ve İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri ile vatandaşlar katıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte vatandaşlara diyetisyen ve sağlık personeli tarafından obezitenin ve fazla tuz kullanımının zararları hakkında bilgilendirme yapılarak, broşür dağıtıldı. AKM önünde açılan stantlarda vatandaşlara ücretsiz kilo ve yağ ölçümleri gerçekleştirildi. Ayrıca 4-10 Mart Tuza Dikkat Haftası ve Kolon Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında sağlık personelleri tarafından vatandaşlara tansiyon ve şeker ölçümü yapılarak, kolon kanseri ve zararları hakkında bilgiler verildi.

Programın açılış konuşmasını Adapazarı İlçe Sağlık Müdürü Tekin Ulaş Karatepe yaptı. Karatepe “Dünya Sağlık Örgütüne göre Dünya genelinde 1,9 milyar fazla kilolu ve 650 milyon obez yetişkin olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde obezite sıklığı hem yetişkinlerde hem de çocuk ve ergenlerde artmaktadır. Ülkemiz obezite sıralamasında dünyada beşinci ve Avrupa’da ise birinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde her 4 kişiden 3’ü fazla kiloludur. Bu sebeple obezite önemli bir halk sağlığı problemidir. Obezite ve fazla tuz kullanımının önlenmesiyle birçok rahatsızlığın oluşması önlenebilir.” dedi. Konuşmaların ardından hazırlanan afiş ve pankartlarla, sağlıklı beslenmenin ve hareketli yaşamanın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekildi.

İlgili Haberler

- REKLAM -