MHP’den toplumsal çağrı

MHP Adapazarı ilçe başkanı Halil Hakan Oturak, dün Adapazarı’nda gerçekleşen bir trafik kazası sonrası yaşanan olaylar üzerine basın açıklaması yaparak çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada toplumsal yaşamı düzenleyen birtakım kuralların modern hayatı düzenlemede tek başına yeterli olmadığını, bu kurallara uymanın yanı sıra yaşanan kaza ve belalar karşısında sabırlı davranarak çok daha kötü olaylara engel olunması gerektiğini ifade etti.

Açıklamanın tamamı şöyle:Dün ilçemiz Adapazarı’nın bir trafik kazası gerçekleşmiştir. 
Yaşanan trafik kazası, günlük hayatta sıkça karşılaştığımız kazaların bir benzeri olup, kaza sonrası gerçekleşen olaylar toplumsal psikolojimiz açısından önem vericidir. 
Yaşanan kazada bir otomobil ile bir öğrenci servisi çarpışmış sonrasında ise öğrencilerin önünde şiddet olayı yaşanmıştır. Geleceğimizi teşkil edecek çocuklarımızın önünde yaşanan bu olay üzerinde hepimizin düşünmesi gereklidir. 
Toplumu oluşturan bireyler olarak, kanun ve kurallara uymak için azami özen göstermek en önemli vazifelerimizdendir. Ancak artan nüfus, modern çağla birlikte gelişen araç ve gereç yoğunluğu, yetersiz altyapı gibi sebepler, kurallara rağmen birtakım sıkıntıların olmasına sebep olmaktadır. 
Bunun yanı, sıra maalesef toplum içinde bulunan bireylerin bazıları, yasa ve kural tanımamaktadır. 
Trafikten örnek verecek olursak: Kırmızı ışıkta geçme, yaya geçidinde durmama, sinyal kullanmama, kavşaklarda geçiş üstünlüğü kuralını önemsememe, hatta bulduğu yerde arabadan aşağıya çöp atma gibi davranışları ısrarla sürdüren birtakım zihniyetler aramızda yaşamaktadır.
Burada devletimizin yetkili birimleri bu kişilere ceza yöntemi ile caydırıcılık noktasında tedbir almaya çalışırken biz vatandaşlar olarak da her türlü bela ve musibetlere karşı sabırlı davranmaya gayret etmeliyiz.  
Ayrıca gözlerimizin önünde yaşanan bir gerginliğe karşı yatıştırıcı bir tavırla müdahale etmek hepimizin birbiri üzerindeki hakkıdır. 
Karşılaştığımız kötü olaylarda kanunlar çerçevesinde hakkımızı arayarak çevredeki kişileri ve hatta toplumun tamamını etkileyebilecek vahim olayların önüne geçmeliyiz. 
Bizler binlerce yıllık tarihi, asırlardır yaşayan gelenek ve görenekleri ile çağlar açıp çağlar kapatmış, medeniyetlere timsal olmuş bir milletin evlatları olarak ne oldu bize sorusunu kendimize sormalıyız.

Unutmamalıyız ki!Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmanın ilk adımı, onlara örnek davranışlar üzerinden güzel bir ahlak aşılamakla olacaktır. Bu, milli vicdan sahibi kişilerin üzerine düşen önemli bir sorumluluktur.

Kıymetli Adapazarı halkına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İlgili Haberler

- REKLAM -