‘Tarım alanları korunsun, desteklensin’

MHP Adapazarı Belediye meclis üyesi Ali Eroğlu, Adapazarı Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısında söz alarak tarım alanların imar işleri ve tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi hususlarında partisinin görüşlerini ifade etti.

MHP Adapazarı Belediye meclis üyesi Ali Eroğlu yaptığı konuşmada ‘Milliyetçi Hareket Partisi Tarım komisyonu meclis üyesi olarak, partimizin tarımsal alanlarda yapılacak imar işleri ile ilgili partimizin görüşlerini ifade etmek için söz almış bulunuyorum. 

30 Mart 2018 tarihinden itibaren, belediyemizce sosyal, kültürel ve teknik konularda projeler tek tek hayata geçirilmektedir.

Yapılan hizmetler içerisinde büyükşehir yasasıyla mahalle olmuş; tarım ve hayvancılık ile geçinen mahallelerimizde imar çalışmaları da başlamış bulunmaktadır.

Meclis kararıyla kabul edilerek başlatılan 1/1000 ölçekli imar planları ve 18 uygulamaları başlatılmış 7 mahallemizde tamamlanmış ve askıya asılmıştır. İmar planlarının uygulandığı ve uygulanacağı yerler mutlak 1. sınıf tarım arazisi ve ova niteliği taşımaktadır.

Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Adapazarı ilçemizin dünyanın en verimli ovalarından birine sahip olduğunu biliyoruz ve yapılacak sanayi yatırımları imar ve yapı hizmetleri dolayısı tarımsal özelliğine bir zarar gelmemesini istiyoruz. 

Bu sebeple tarımsal bölgeler ile ilgili gerek imar ve gerek tarım ve hayvancılık faaliyetlere şu esaslar üzerinden yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz:

– Mevcut imar planlamaları yapılan ve yapılacak olan mahallerde ve bölgelerde tarım arazilerinin niteliğinin bozulmaması

– Bu arazilerin mutlak tarım arazisi olarak kalması ve büyükşehir yasası kanun ve yetkileri ile sürdürülebilir tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için kooperatifçilik

-sulama-altyapı-pazarlama projelerinin hayata geçirilmesi 

– Mevcut birliklerin ve kooperatiflerin desteklenmesi

– Yapılacak olan imar planlarında, depolama, pazarlama gibi tarım geliştirme faaliyetleriyle ilgili konulara yer verilmesi

-Hali hazırda yapılmakta ve yapılacak olan 1/1000 ölcekli imar planlarında, imar dışı 1. sınıf mutlak tarım arazilerinin, 5403 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIM KANUNUNUN 13-14 maddelerine uygun olarak hazırlanması

Bunlar ve daha ilave edilebilecek esaslar üzerinden tarımsal alanların korunabilmesi, yanlış yapılaşma ile mutlak tarım arazisi yitirilmesini engelleyerek korunması

-geliştirilmesi ve çevre öncelikli sürdürülebilir, kalkınma ilkesine uygun olarak, planlı arazi kullanımının sağlanması açısından tarımsal alanlardaki imar konularının İMAR komisyonundan ÖNCE TARIM KOMİSYONUNA gelmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. 

Böylelikle; arazi ve toprağın esaslara uygun olarak belirlenmesi, sınıflandırılması, arazi kullanım planlarının hazırlanması, koruma ve geliştirme sürecinde toplumsal ekonomik ve çevresel boyutlarının değerlendirilmesi, yanlış yapılaşma, amaç dışı ve yanlış kullanımlarının önüne geçmek ve korumakta Adapazarı belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmiş olacağız. 

Tarım arazilerinin korunması ve projelerle desteklenmesi konusunda başta Adapazarı belediye başkanımız ve Büyükşehir belediye başkanımızın konuyu önemsediğini konu hakkındaki ciddiyetini biliyoruz. 

Bu minvalde sayın başkanımızın öncülüğünde değerli meclisimizin, ülkemizin ve neslimizin geleceğini ilgilendiren Tarım ve Hayvancılık konusunda gereğini yapacağını düşünüyor. Hepinize saygılar sunuyoruz’ dedi.

İlgili Haberler

- REKLAM -