‘Seyyarlara karşı, belediyelerde kontrolleri sıklaştırmalı’

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan gıda denetimlerinden memnuniyet duyduklarını belirterek, seyyarlara karşı belediyelerinde kontrolleri sıklaştırmasını istedi. 

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını artırmak amacıyla geçtiğimiz hafta boyunca süren denetimlerden memnun kaldıklarını belirten Başkan Akdardağan  yaptığı açıklamada, “Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan gıda denetimlerini olumlu ve memnuniyet verici buluyoruz. Oda olarak denetimlerin sıklaştırılmasını ve halkımızın sağlığı için gıdanın güvenilirliğinin sağlanmasını sıklıkla gündeme getiriyoruz. Bakanlık bünyesindeki müdürlük ekiplerinin ilimizdeki gıda denetimleri de yerinde bir uygulamaya oluşmuştur ve devamını bekliyoruz. Denetimler kapsamında ilimizdeki bakkal esnaflarımızda denetimden geçmiştir.” Şeklinde konuştu.

Başkan Akdardağan, “Piyasada son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle bunalan ve girdi maliyetleri ile vergi yükü iyice artan esnafımızın en büyük beklentisi seyyar satıcıların ve kaçak ürünlerin satışının engellenmesidir. Herkesin bildiği gibi cami önleri başta olmak üzere sokak ve kenar köşelerde bulunan seyyar satıcılar, vergisini ödeyen esnafımızın ekmeğine engel olmaktadır. Zaman zaman belediyelerimizin ve emniyet güçlerimizin yardımıyla yapılan denetimler olmaktadır ama yetersiz gelmektedir. Özellikle ucuz gıda adıyla satılan ürünler ve tütün mamulleri halkımızın sağlığını sinsice bozmaktadır. Her zaman yanımızda olan belediyelerimize ve emniyet güçlerimize hassasiyetleri için tekrar teşekkür ederken, başlatılan denetim seferberliğinin genişletilerek sürmesini, esnafımızın kabusu olan seyyar satıcılara, fırsatçılara ve kaçak ürünlere kesinlikle geçit verilmemesini istiyoruz.” Dedi.

İlgili Haberler

- REKLAM -