Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Gereksiz ilaçlama doğal dengeyi bozuyor

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Gıda maddelerinin daha sağlıklı olmaları için arılara büyük bir görev düşmektedir. Ancak yanlış yapılan ilaçlamalar doğal düzende büyük sorunlar ortaya çıkarmaya devam ediyor. Tarımsal ilaçlamalar akşamüzeri veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda yapılmalıdır. Arılar bizim yaşamımızı etkileyen en önemli canlılardandır” denildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından tarım ile uğraşmakta olan vatandaşlara yönelik arıcılık ve arılar hakkında uyarılarda bulunuldu. Yapılan uyarılardan bir tanesi de, “Tarımsal ilaçlamalar akşamüzeri veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda yapılmalıdır. Gereksiz ilaçlama yapmak doğal dengeyi bozmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yanlış ilaçlama ekosistemi etkiliyor

Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İlkbaharın yaklaşması ile birlikte bitkisel üretim yapılan alanlarda zirai ilaç kullanımı başlamaktadır. Kontrolsüz yapılan ilaçlamalar yüzünden çok fazla canlı yaşamı sona ermektedir. Yapılan araştırmalar, ne yazık ki ülkemizde yapılan bilinçsiz tarımsal ilaçlamanın arı ekolojik dengesini ciddi anlamda bozduğunu ifade ediyor. Arının da bir canlı olduğunu ve doğanın dengesinin korunmasında büyük bir rol oynadığını unutan insanoğlu ne yazık ki zamansız yapılan tarımsal ilaçlama ile arı neslini ciddi anlamda tehdit ediyor” sözlerine yer verildi.

Bitkileri besleyen arılardır

“Arıların bitkiler üzerindeki etkileri saymakla bitmez. Arılar, bitkilerdeki tozlaşmayı ve etkileşimi sağlayan canlılardır. Dünya gıda maddelerinin yüzde 90’ı, 82 bitki türünden elde edilir. Bu türlerden 63’ü arılar tarafından tozlaşmaya gerek duymaktadır. 39 bitki türü için ise arı tozlaşması mutlaka gereklidir. Şeftali, kayısı ve kiraz gibi bahçe bitkilerinde de meyve tutumu ve verimi için tozlanma ve etkileşim zorunludur. Bu açıdan bahçe bitkileri için hektar başına 3-6 kovan önerilmektedir. Şeftali, kiraz, erik, badem, armut, karpuz, kabak, hıyar, fiğ ve gibi bitkilerde 4 dekara 1-2 kovan. Soğan, ayçiçeği, havuç, yonca ve kırmızı üçgül bitkilerinde ise her 4 dekara 3-4 kovan önerilmektedir. Bal arıları; aynı türün birkaç çiçeğini ziyaret etmesi, bir çiçekten diğer bir çiçeğe kolaylıkla geçmesi, vücudunda bol polen taşıması ve çiçeklerin stigmasına poleni taşıması nedeniyle etkili bir tozlayıcıdır” denildi.

- REKLAM -
spot_img

SGM öğrencilerinden kalpleri ısıtan davranış

SGM yaz kursları her hafta birbirinden farklı derslerle öğrencilere ışık oluyor. Bu hafta Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi sınıfında...