Çarşamba, Temmuz 24, 2024

İŞKUR 2019 yılında 27.997 iş arayanın istihdamına aracılık etti

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl  Müdürlüğü’nden bildirildiğine göre;  “Sakarya’ da 2019 yılında 27.997 iş arayan İŞKUR vasıtasıyla istihdam edildi. Sakarya’ da faaliyette bulunan işverenler 2019 yılı içerisinde İŞKUR’ dan 36.625 işgücü talebinde bulunurken, 27.997 iş arayan da kurum aracığıyla işe yerleştirildi.

SAKARYA’ NIN 2019 YILI İSTİHDAM FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRİLDİ.
Sakarya Vali Yardımcısı Halil Serdar CEVHEROĞLU, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında Sakarya’nın ve İŞKUR’ un istihdam faaliyetlerini değerlendirdi. Buna göre, İŞKUR Sakarya’da 2019 Yılı içerisinde 27.997 iş arayanın istihdamına aracılık etti. Ayrıca, 16.760 kişi kurumun kurs ve programlarından yararlanarak iş ve meslek sahibi oldu. İstihdamın teşvik edilmesi, iş arayanların iş ve meslek sahibi olmaları için 34 Milyon TL ödenek kullanıldı. Bunun yanında, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan, geçici eğitim ve istihdam modeli olarak adlandırılan Toplum Yararına Programlar (TYP) için de 60 Milyon TL ödenek kullanıldı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Sakarya Vali Yardımcısı Halil Serdar CEVHEROĞLU başkanlığında, kurul üyesi daire müdürleri, işçi ve işveren sendikaları temsilcileri, öğretim üyeleri ve Engelliler Konfederasyonu temsilcisinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. İlin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması amacıyla yılda 4 defa ve 3’er aylık sürelerle toplanan Kurulun 2020 yılı 1. olağan Ocak ayı toplantısında İlin istihdam verileri değerlendirildi.
        Sakarya’da 27.997 İş Arayan İŞKUR Aracılığıyla İş Sahibi Oldu.
Toplantıda yapılan değerlendirmede, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2019 yılında 36.625 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine aynı yıl içerisinde 27.997 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu belirtildi. Ayrıca, kadın ve gençlerin istihdamının desteklendiği, 2019 yılında işe yerleştirilen kadınların sayısının da 8.550 olduğu belirtildi. Bunun yanında, aynı dönemde 11.032 gencin işe yerleştirildiği vurgulandı.
        İŞKUR destekleri yeni yılda da devam ediyor…

Sakarya İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, istihdam desteklerinin 2020 yılında da devam ettiğini ve katılımcılara yapılan kurs ve program ücretlerinin de yeni yılla birlikte artırıldığını hatırlattı. Ayrıca İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına ödenen ücretin aylık bazda asgari ücrete karşılık geldiğini belirterek daha fazla işverenin ve iş arayanın bu programlardan yararlanması çağrısında bulundu. Diğer taraftan,  İŞKUR İl Müdürü KAYA, 3 ay süreli olan İşbaşı Eğitim Programlarının, imalat ve bilişim sektöründeki mesleklerde 6 ay,   muhabirlik ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarında 9 ay olarak uygulanmaya devam edildiğini ifade etti.

        Vali Yardımcısı Halil Serdar CEVHEROĞLU, ilin istihdam faaliyetlerini değerlendirdi.
Sakarya Vali Yardımcısı Halil Serdar CEVHEROĞLU toplantıda yaptığı değerlendirmede, “İstihdamın korunması ve iş arayanların istihdam edilebilirliklerinin artırılması amacıyla 2019 yılında 16.760 iş arayanın Sakarya İŞKUR’ un düzenlediği kurs ve programlardan yararlandı. İŞKUR’un kurs ve programları arasında meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları, istihdam garantili/garantisiz kurslar ve toplum yararına programlar yer almaktadır. Söz konusu kurs ve programlara 2019 yılında istihdamın teşvik edilmesi, iş arayanların iş ve meslek sahibi olmaları için 34 Milyon TL, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan geçici eğitim ve istihdam modeli olarak adlandırılan Toplum Yararına Programlar (TYP) için de 60 Milyon TL ödenek kullanıldı” ifadelerini kullandı.

        İŞKUR’ un kurs ve programlarına ilgi büyüyor.

Toplantıda yapılan sunumda İŞKUR’ un 2019 yılında, iş arayanlara ve özel sektör işyerlerine yönelik düzenlediği işbaşı eğitim programlarından 8.490 kursiyerin yararlandığı açıklandı. İşbaşı eğitim programlarına ilginin arttığı ve program sayılarının her yıl artış gösterdiği belirtildi. İŞKUR’un istihdamın korunması ve arttırılmasında önemli destek sağladığının vurgulandığı Kurulda, bu amaçla 2020 yılı için ilk etapta 12.270 kişinin yararlanabileceği kurs ve programlar düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan ve kendi işini kuracak olan engelli-eski hükümlülerin sunmuş olduğu projelerin desteklenmesi de uygun görüldü.

Bunun yanında işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi. Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.” denilmektedir.

- REKLAM -
spot_img

+1 Eğitim Modeli Herkesi Memnun Ediyor

SUBÜ Kalite Koordinatörlüğü, üniversitenin tüm birimlerinde uygulanan +1 Eğitim Modelinden duyulan memnuniyete yönelik düzenli olarak gerçekleştirilen anket sonuçlarını açıkladı....