Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Burak ‘Hukuka aykırılık varsa tespit ederiz’

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sapanca’daki teleferik bölgesini ziyaret eden Baro Başkanı Burak, “Sakarya Barosu’nun hedefi ve önceliği; Sapanca Gölüdür, Sapanca’nın doğal kaynaklarının, ağaçlarının, yeşilliğinin ve doğa örtüsünün bozulup bozulmadığıdır. Şehre ve şehrin halkının iradesine aykırı bir işlem yapılıyorsa ve bu işlem doğaya zarar veriyorsa, buna ilişkin üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Hukuka aykırılık var ise tespit ederiz” derken; Komisyon Başkanı Elif Yar, “Burada bir inşaat yapılacak ama biz projeyi görmüyoruz. Projenin elimize geçmesini bekliyoruz, geçtiğinde daha sağlıklı görüş bildiririz” dedi.

Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, yönetim kurulu üyeleri; Av. Esra Öztürk, Av. Özer Kaya, Av. Dilek Kaycan Kesler, Av. Sevilay Çelikaslan, Av. Nurullah Fatih Şentürk, Av. Sezai Duman ve Sakarya Barosu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Elif Yar ile birçok avukat, Sapanca’da teleferik yapılması planlanan bölgeyi ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi.

Ziyarette; Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, Makine, Mühendis ve Mimarlar Odası temsilcileri, mahalle muhtarları, dernek başkanları, gazeteciler ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

Dava açmak için sağlam dayanaklar olmalı

Sakarya Barosu olarak, Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu’na teleferik projesi ile ilgili dava açma yetkisi verdiklerini kaydeden Başkan Abdurrahim Burak, “Eğer bir dava açacak isek sağlam dayanakları olması gerekir. Tabii önceden açılan davalar ile aynı sebepten dava açılmaması da çok önemli, eğer aynı sebepten açılırsa reddedilen davanın ikinci kez reddedilen davası olmak istemeyiz. Biz bu konuyu, hem Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonumuz ile hem de imar hukukunda uzmanlaşmış profesörlerle ele almayı düşünüyoruz. Bu noktada Sakarya Barosu’nun hedefi ve önceliği; Sapanca Gölüdür, Sapanca’nın doğal kaynaklarının, ağaçlarının, yeşilliğinin ve doğa örtüsünün bozulup bozulmadığıdır. Bu nedenler bizlerin hukuken baktığımız temel bir zemindir” diye konuştu.

Üzerimize düşen sorumluluğu alacağız

Başkan Burak, “Hukuk zaten çevrenin zarar görmesini hukuka aykırı olarak düzenlemiş. Buna ilişkin mevzuat da bu temelde yürüyor. Eğer bir hukuka aykırılık var ise bizler bunu tespit ederiz, yani yasal dayanakta bir problem görürsek buna ilişkin davayı doğru zeminlerde Çevre Komisyonu Başkanımız Av. Elif Yar açacak ve takip edecektir. Bizler bu şehrin hukuk insanlarıyız. Elbette ki şehre ve şehrin halkının iradesine aykırı bir işlem yapılıyorsa ve bu işlem doğaya zarar veriyorsa, buna ilişkin üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Ancak daha önce de ifade ettiğim gibi kesinlikle doğru zeminden ilerlemek istiyoruz. Ayrıca şunu gözlemledik; Sapanca ilçemizde yaşayan insanlar kendi toprağını korumak istiyor.  Mesele bundan ibaret ve siyasi hiçbir zemini yok” dedi.

Hiç kimse hukukun üzerinde değil

Tek gözlüklerinin hukuk olduğunu vurgulayan Başkan Burak, “Hukuka uygunluk ve aykırılık noktasında; yapılan işlem hukuka aykırıysa, bu noktada hiç kimse ve hiçbir kurum hukukun üzerinde değildir. Herkes kanuna tabiidir. Hiç kimse kanunun önünde, üstünde, sağında, solunda değildir. Herkes kanunun ortaya koyduğu düzenleme ve nizam içerisinde hareket eder, kendisine ait yetkiden fazlasını kullanamaz. Bizlerin tek gözlüğü hukuktur. Şu anda burada hukuka aykırılık var mı, ona bakıyoruz. Hukuka aykırılık gördüğümüz an itibariyle; nerede var, nereden tespit edeceğiz ve proje nereden iptal edilebilir buna bakacağız çünkü yöre halkının menfaati olmadığını net anlamış durumdayız” ifadelerine yer verdi.

Projeyi bekliyoruz

Projeye ilişkin bilgiler veren Sakarya Barosu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Elif Yar, “Bu proje ile ilgili belediyenin bizlere ÇED raporunu açıklaması gerekiyor. Bir de projenin elimize geçmesini bekliyoruz. Proje elimize geçtiğinde daha sağlıklı görüş bildiririz. Proje süresi nedir, süresinde başlanmış mıdır, gerekli olan başvurular yapılmış, izinler alınmış mıdır, yapılmış ve alınmışsa; teknik eksiklikleri veya iptali gerektiren durumlar var mıdır bunlara bakacağız. Burada bir inşaat yapılacak ama biz projeyi görmüyoruz” dedi.

- REKLAM -
spot_img

SGM öğrencilerinden kalpleri ısıtan davranış

SGM yaz kursları her hafta birbirinden farklı derslerle öğrencilere ışık oluyor. Bu hafta Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi sınıfında...