Salı, Temmuz 16, 2024

Cem Gün ‘KDV İadeleri siyasilerin çözmesi gereken bir konu’

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün’ün gündeminde ‘Vergi İadeleri Sorunu‘ vardı

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün yaptığı konuşmada ‘Sakarya’nın uzun zamandır çözüm bekleyen bir sorunu var. Bu şehrin geleceğini de ilgilendiren bir konu. İhracattaki KDV iadelerinden kaynaklı olarak Büyükşehir Belediyesi’nin maliye payındaki düşüş konusu artık çözüme kavuşturulmalı. Bu konunun çözümü ile ilgili görüşlerimizi her platformda dile getiriyoruz. 

Bu durumu düzeltmek için oda olarak 1 milyar doları aşan firmaların KDV iadelerini merkezden alması önerimizi yineliyoruz. Yani, ilgili kanunda yapılacak ufak düzenlemelerle mağduriyetimiz giderilebilir. Bu konuda biz girişimlerimizi sürdürüyoruz. Sorunun güçlü bir lobi ile çözülebileceğine inanıyoruz. Büyükşehir belediye başkanımız ve milletvekillerimizin bu konuda gayretlerini de görüyoruz.

Şunu da özellikle belirtmek isterim ki; bu sorun, şehrimizin otomotivde markalaşmasına büyük katkısı olan, ciddi istihdam sağlayan firmalarımızı hedef göstererek çözülmez.

Sakarya’mız 2002 yılından bu yana var olan siyasi yönetime en büyük desteği veren illerin başında gelmektedir. Şehrimiz ihracat rakamlarında 7. sıradadır ve ihracatın ithalatı karşılama oranı %177’dir. Yani biz bütçe açığı değil bütçe fazlası veren bir iliz. 2018 yılı istatistiklerine bakıldığında 30 Büyükşehir içerisinde kişi başı düşen milli gelir Kocaeli’de 950 TL iken, mevcut 30 Büyükşehir’in ortalaması da 580 TL iken şehrimizde kişi başı milli gelir 250 TL civarındadır. Bunun sebebi de çok değerli Toyota firmamızın KDV iadelerinin Maliye tarafından mahsup edilerek Büyükşehir’e verilmesidir. Fakat bu  konu Toyota firmasının konusu değil. Tamamen siyasi olarak çözülmesi gerek bir konu.

İlimiz erklerinin Toyota firmamıza yaptığı ziyarete davet edilmeyi ve fikir alışverişine katkı sunmayı isterdik. Toyota’nın kapısını değil Cumhurbaşkanımızın kapısını çalmayı isterdik. Buradan önerimiz; hep birlikte STK’lar meslek örgütlerini biz toparlamaya hazırız. Sizler de siyasiler olarak hep birlikte Cumhurbaşkanımıza ilgili bakanlara gidelim ve bu haksız mağduriyetimizi iletelim.

Yabancı yatırımcıların ne tür elemelerden geçirerek ilimizi tercih ettiklerini yakından biliyoruz. Eğer biz Toyota’nın vergi dairesini dışarı çıkarmasını istersek hiçbir yabancı yatırımcıyı ilimize getiremeyiz. Çözümü yanlış yerlerde aramayalım’ dedi.

- REKLAM -
spot_img

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...