Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Karapürçek’te ‘Jeotermal Kaynak’ aranacak

- REKLAM -
Diğer Haberler

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Batı Anadolu Jeotermal Enerji Aramaları projesi kapsamında Sakarya Karapürçek Teketabanlı Köyünde ‘Jeotermal Kaynak’ aranacak.

Sakarya Milat
Batı Anadolu Jeotermal Enerji Aramaları projesi ile ilgili olarak Sakarya Valiliğine sunulan Proje Tanıtım Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. maddesi doğrultusunda incelenerek, projeye ilişkin ÇED Süreci başlatıldı.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Sakarya 2019 AR 02 Numaralı Ruhsat 4834.17 hektar alanın 5400 m2 ’lik kısmı kullanılarak jeotermal kaynak araması yapılacak. Arama faaliyeti kapsamında Sakarya İli Karapürçek İlçesi Teketabanlı Köyü mevkiinde jeotermal kaynak arama ruhsatlı alanda bir adet 2950 metre derinlikte sondaj çalışmasını yapılması planlanmakta. Yapılması planlanan sondaj çalışması 2019 AR 02 nolu ruhsatta mera arazisinde yapılacak olup sondaj çalışma yapılmadan önce, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli izinler alınacak. MTA Genel Müdürlüğü tarafından açılması planlanan jeotermal kaynak arama sondaj çalışmasında 3 vardiyada toplam 36 personel çalıştırılması planlanmakta. Sondajın planlanmasında, önceden yapılan jeolojik, jeofizik ve jeokimyasal etüt çalışmalarından elde edilen veriler esas alındı. Açılması planlanan arama sondajında karot alınıp jeofizik kuyu logu ölçümü yapıldıktan sonra kuyu kapatılacak ve alan rehabilite edilecek.

Sondaj çalışması için öngörülen proje bedeli 970.000 TL olarak belirlendi.

- REKLAM -
spot_img

SGM öğrencilerinden kalpleri ısıtan davranış

SGM yaz kursları her hafta birbirinden farklı derslerle öğrencilere ışık oluyor. Bu hafta Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi sınıfında...