Salı, Temmuz 16, 2024

O madde sonunda meclisten geçti

- REKLAM -
Diğer Haberler

Serdivan Belediyesi tarafından birçok kez Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilen ancak kabul edilmeyen ticari alan maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Serdivan Belediyesinin mülkiyeti kendisine ait olan Serdivan AVM ile Cadde54 arasında kalan 5.908m2’lik alanın 2.613m2’lik kısmında bir tadilat projesi sunarak ticari alana dönüştürülmesi ile ilgili teklifi (Madde 8.1/8) Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 13 Ocak 2020 tarihli Meclis Toplantısı’nda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubu’nun şerh düşmesine karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) şerh düştü

Milliyetçi Hareket Partisi Grubu ‘Mevcut kullanılan otopark alanı, yani bu alan, Serdivan AVM’in yanında olan bir yeşil alanımız var, buranın ticaret alanı dönmesi ile alakalı bir madde var. Mevcut kullanılan otopark alanının yeşil alan olduğu da düşünülürse, yeni oluşturan ticaret alanı ile bölgedeki yoğun ticaret alanları ile birlikte trafik ve araç parkı açısından yetersiz kalacağından şerh düşülmüştür diyor. Yani biz grubumuz adına şerh düştük buraya. Bu madde, yaklaşık, ben 4 dönemdir imar komisyonundayım, 4. dönemim, yaklaşık üç döneminde bu madde vardı. Bununla alakalı ilk gün geldiğindeki çekincemiz de buydu, yani başka herhangi bir çekincemiz yok ama ilk gün geldiği anda da ticaret açısından, oradaki Cadde 54’ü, yeni yapılacak oteli, Serdivan AVM’yi düşünürsek, etrafındaki diğer ticaret alanlarını düşünürsek, burada bir araç açısından, trafik açısından, park açısından yoğunluğun zaten yeterli olduğunu, bunun da, yeni oluşturulacak bir alan var evet, yeşil alan bir yere kaydırılıyor ama, okul alanı olduğu için, orada da yeni okul alanları oluşturulamayacağından dolayı, otopark alanı ihtiyacı da yeniden sağlayamayacağımızdan dolayı burada böyle bir şerhimiz var. Bunu da sizin takdirinize bırakıyoruz” açıklaması yaparak maddeye şerh düştü.

MHP Grubu’nun maddeye şerh koyması üzerine komisyon üyesi ‘Başkanım, Fatih Bey’in de izah ettiği gibi, bu konuyla alakalı 1.5 yıl önce burayla alakalı Büyükşehir Meclisine gelen bir madde bu. Daha sonra İmar Bayındırlık Komisyonuna gönderilmiş. Burayla alakalı İmar Bayındırlık Komisyonu çok ciddi ve titiz bir çalışma yürüttü Başkanım. Yani bundan bütün belediye meclis üyelerimiz bu şekilde bilsin. Daha önce gelen şekli, burada iki parsel var Başkanım; 1 no’lu parsel ve 2 no’lu parsel. 1 no’lu parsel zaten şu anda park ve otopark olarak kullanılan avm önündeki büyük bir alan. 2 no’lu parsel, toplam 23 bin 811 metrekare alana sahip olan bir parsel. Bunun 17 bin 903 metrekaresi şu anda avm’nin olduğu alan. Bunun haricinde kalan kısın 5 bin 908 metrekare. Bu 5 bin 908 metrekare olan kısmı, daha önce Serdivan Belediyesi’nin yapmış olduğu anlaşmaya istinaden yüzde 75’i oradaki avm’nin sahibine ait olan kısım. Yüzde 25’lik kısmı da Serdivan Belediyesi’ne ait olan kısım. Burada daha önceki tadilatı yapmak isteyen kişi, oradaki yüzde 75’e sahip olan firmanın sahibi, buradaki tadilatla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’ne müracaat etmiş, bu müracaat imar komisyonu tarafından değerlendirilmiş ve ret olmuş Başkanım. Daha sonra, bu ret yapıldıktan sonra Serdivan Belediyesi, burada farklı bir şekilde Büyükşehir Belediye Meclisine bir tadilat projesi sunmuş. Bu sunmuş olduğu projede, bu geri kalan 5 bin 908 metrekarelik kısmın 2 bin 613 metrekarelik kısmında bir tadilat talebinde bulunmuş. Bu talebi bulunurken, bulunmadan önce bu 5 bin 908 metrekarelik kısmın yüzde 75’ine sahip olan firma, burayı komple terk etmiş. Şu anda burada o firmanın hiçbir metrekare yeri yok. 5 bin 908 metrekare yer komple Serdivan Belediyesine geçmiş ve Serdivan Belediyesi, bu yerin 2 bin 613 metrekarelik kısmında bir tadilat projesi sunmuş, bunu da İmar ve Bayındırlık Komisyonumuz değerlendirmiş; çok da titiz bir çalışma yürüttü. Bu 2 bin 613 metrekarelik kısmı biz burada ticarete açarken hemen bunun güneyinde, 2 bin 613 metrekare, hemen bitişiğinde 2 bin 613 metrekarelik kısmı da park alanı olarak teklif etmiş. Bu yer de …. Serdivan Belediyesi’ne ait. Yani burada bir yer değişikliği söz konusu, dolayısıyla şu anda buradaki talep etmiş olduğu, Serdivan Belediyesinin talep etmiş olduğu plan tadilatında İmar Komisyonu ve Belediyemizin bürokratları, hiçbir engel görmedi. Biz de uygun gördük ve oy çokluğuyla biz bunu kabul ettik Başkanım. Yani şu anda burada tereddüt edilecek hiçbir şey yok. Serdivan Belediyesi adına, bu dedik kamu yararı mı? Dolayısıyla bundan sonraki süreci Serdivan Belediyesi kendi yönetecektir, mülkiyet kendinindir ve hiçbir sıkıntı yoktur Başkanım. Biz gönül rahatlığıyla hem komisyon olarak hem idari olarak buna onay verdik, bilginiz olsun Başkanım’ açıklaması yaptı.

Açıklamaların ardından Sakarya Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem Yüce ‘Bana aktarılan bilgiler çerçevesinde kamusal alandaki gerekli görevliler bu konuyla ilgili çalışmaları en iyi şekilde yürüttüler. Milli Eğitim’de bu konuda uygun görüşlerini belirtti ve hukuk açısından herhangi bir problem olmadığı konusunda hukukun görüşü alındı. Sosyal açıdan da herhangi bir sorun olmadığı, daha çok belediyenin ve oradaki Serdivan Belediyemizin gelişmesine katkı sağlayacağı ve Serdivan Belediyemizin de bu işi titizlikle gerçekten yürüttüğü biliyoruz’ diyerek maddeyi oylamaya sundu. MHP Grubu’nun red oyuna karşı madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Madde:8.1/8 Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14.10.2019 tarihli, 9/493 sayılı kararı ile incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Serdivan İlçesi, Adalı Serdivan Mahallesi, 132 ada, 1 nolu parselin bir kısmı, 132 ada, 2 nolu parselin bir kısmı, 132 ada, 6 nolu parselin bir kısmı ve 132 ada, 14 nolu parselin bir kısmına ilişkin Belediyesince hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişiklik teklifinin değiştirilerek kabulünün uygun olduğu şeklinde tanzim olunan 02/01/2020 tarihli Komisyon raporu.

- REKLAM -
spot_img

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...