Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Ufka Yolculuk Ziyaretleri Devam Ediyor

- REKLAM -
Diğer Haberler

Ufka Yolculuk projesi kapsamında Sakarya Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Eğitim ve Değişim Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet DURMUŞ’u ziyaret edip yarışma hakkında bilgi verdi.

İlk sınav Şubat’ta

Ufka Yolculuk ekibini ağırlayan Fazilet DURMUŞ yarışma hakkında bilgi aldı. “Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışma organizasyonu” olan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları’nın 8’incisi için hazırlıklar başladı.  Açıklanan yarışma takviminde okullarda yapılacak olan yarışmanın müracaatı 25 Kasım’da başladı. Yarışmaya başvuru yapanlar ilk olarak 29 Şubat 2020 tarihinde bulundukları yerden diledikleri şekilde online sınava katılacaklar. Online sınavda belirlenen sınav barajını geçen yarışmacılar, belirlenen sınav merkezlerinde sınava girmeye haz kazanacaklar. Yazılı sınav 29 Mart 2020 Pazar günü yapılacak. Merkezi ödül töreni ise 26 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

3 kategori var

Önceki yıllarda Kur’an-ı Kerim meali, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hayatı, hadis-i şerif, ilmihal, Kur’an ve sünnet bütünlüğü, evrensel bir değer olan “Güzel Ahlak” gibi konularda gerçekleştirilen yarışmanın bu yıl için seçilen teması ise “Adap” oldu.  Bu kapsamda Ufka Yolculuk yarışması bu yıl 3 farklı kategoride gerçekleştirilecek. İlkokul kategorisinde yarışmaya katılanlar “Edep Diyarına Yolculuk”, ortaokul kategorisinde yarışmaya katılanlar “Edep Mektebi” ve lise kategorisinde yarışmaya katılanlar ise “İletişim, Nezaket ve Adap” kitaplarını okuyarak hazırlanabilecekler.

Okuma alışkanlığı

Tamamı gönüllülerden oluşan ekip tarafından hazırlanan Ufka Yolculuk yarışmaları, belirlenen özel temalar ve bu temaların izdüşümü olarak sınava hazırlık anlamında kitap okuma alışkanlığını yeniden gündeme getirmesiyle 7’den 70’e her yaştan insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Çocuklar ve gençler başta olmak üzere tüm bireylerin, bilgili, doğru inançlı ve güzel ahlaklı olması ve bunları davranışlarına yansıtan ‘İdeal İnsan’ın yetişmesi amacıyla yola çıkan Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür yarışmaları, bu yıl yeni bir konu ve yeni bir vizyonla yarışmacılarıyla buluşacak.

Güzel adap

Ufka Yolculuk organizasyonu ile toplumun her kesimine ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, “Daha güzel bir gelecek için iyi niyetli, insaf sahibi, güzel ahlaklı, temiz kalpli ve doğru düşünen gençler yetiştirmeliyiz. Bu amaçla yaşadığımız çevrede 7’den 70’e herkes ile her zamankinden çok daha birlik ve beraberliğe muhtacız. Kardeşliği, birlik ve beraberliği tesis etmek için önemli sorumluluklar taşımalıyız. Sevgiyi artırmak, ayrılıkları ve çekişmeleri ortadan kaldırmak için üzerimize düşen görevlerden biri de güzel adap sahibi olmaktır” ifadelerine yer verildi.

Kaybeden yok

Her yıl katlanarak artan sınavlara bugüne kadar 2.8 milyonu aşkın kişi katıldı.  “Kaybedeni Olmayan Yarışma” ve “Bize Okumak Yakışır” sloganlarıyla milyonlara ulaşan Ufka Yolculuk Yarışmaları;  proje ortakları ile birlikte binlerce gönüllü desteği ve dağıttığı ödülleri ile lider bir organizasyon konumunda olmayı sürdürüyor.  Yarışma ile ilgili detaylı bilgiler ufkayolculuk.com web sitesinde yer alıyor.

- REKLAM -
spot_img

Büyükşehir’den aşure ikramı: Kazanlar Sakarya için kaynadı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayının bereketini paylaşmak ve vatandaşlar arasındaki dostluk bağını güçlendirmek için AKM önünde 10 bin kişilik...