Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Yenişehirlioğlu Sevenleri İle Buluştu

- REKLAM -
Diğer Haberler

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Orhangazi Kültür Merkezi’nde “Kültür mü, İrfan mı?” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Şair ve Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, “İrfan sahibi olan, zarafet ve nezaket timsalidir.” dedi.

Adapazarı Kültür Sanat

Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen, “kültür mü, irfan mı?” konulu söyleşiyi Adapazarı Belediyesi Başkanvekili Yavuz Meşe, Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcık, AK Parti Adapazarı İlçe Başkan Yardımcısı Sabahattin Çakar, AK Parti Adapazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş takip etti.

İrfan Sahibi Olmak

Batının hep kendi kültürünü bize yücelttiğini ifade eden Bahadır Yenişehirlioğlu, “Kültür Batı’nın maskesidir. Hak hukuk adalet hiç bir şey tanımayan Batılı, bize ‘siz kültürsüzsünüz’ der ve buna inandırır. Kültürsüz olduğuna inandırır ki; o toplumun önce onu var eden değerleri boşaltılır. Daha sonra kendi kültürünü getirir, boca eder. O kişi artık onun değer yargıları üzerinden düşünür. Batı’ya döndüğünüz takdirde aydın, çağdaş, batılı ve modern olacağınıza inandırılıp, Batı’nın bütün değerlerini kutsayarak yücelterek bir nesil inşa edilmeye çalışılır. Kültür toplumdan topluma, ırktan ırka farklılık gösterir. Kültür aslında bir aldatmacadır. Batının kültürü bir ülkeye getirilip boca ettirildiğinde o toplum dini hassasiyetlerden giderek uzaklaşır. Kültür bana samimiyetsiz gelir. İrfan ise farklıdır. Kendini tanımakla başlar. Düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelimedir. Bir yaşam biçimidir. Batının kültüründe bu yoktur. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Doğu; irfanın vatanıdır. Batı; kültürün vatanıdır.” dedi.

Geçmişe Sahip Çıkmak

Geçmişimize sahip çıkmak ve çok okumak gerektiğine dikkat çeken Yenişehirlioğlu, “Neyi neden yapıldığını bilmezseniz, yarın da ona göre idare edilirsiniz. Abdülhamid Han hep bize düşman gibi gösterildi. Sen geçmişine sahip çıkmazsan gelirler ve senin sultanını tahttan indirirler. Okumayan insan dinleyen insandır ve ‘akıl etme, düşünme ve idrak etme’ melekelerinden uzaklaşır.” diye konuştu.

Başkanvekili Meşe’den Teşekkür

Söyleşi sonrası Adapazarı Belediyesi Başkanvekili Yavuz Meşe, Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’na bu anlamlı gece için teşekkür ederek, programın anısına hediye takdim etti.

- REKLAM -
spot_img

Büyükşehir’den aşure ikramı: Kazanlar Sakarya için kaynadı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayının bereketini paylaşmak ve vatandaşlar arasındaki dostluk bağını güçlendirmek için AKM önünde 10 bin kişilik...