Salı, Temmuz 16, 2024

Eski Sakarya Atatürk Stadyumu

- REKLAM -
Diğer Haberler

1950 ve 1960′lı yıllarda Adapazarı merkezinde o günkü şartlarda sadece amatör futbol takımlarına hizmet veren Adapazarı Şehir Stadı, daha sonraki şartlara göre küçük bir kapalı tribün altında soyunma odaları ile hemen karşısında tahtadan yapılı açık tribünü olan bir sahaya dönüştürülmüştür.

1965 yılında Sakaryaspor Profesyonel takımının kurulması ile birlikte saha, Adapazarı Atatürk Şehir Stadyumu adı altında beton tribünlere sahip kale arkaları duhuliye olan tribünsüz bir stat haline dönüştürülmeye başlanmıştır. 1973-1974 sezonunda toprak zemine sahip olan stadyum, Sakaryaspor’un birinci Lig’e yükseldiği 1980-1981 sezonunda Tuncer Tepe başkanlığındaki yönetimin çabaları ile çim zemine kavuşturulmuştur. Tesis, 30.119 m2 alan üzerine kurulu olup, 13.500 oturma kapasitelidir. Stadımızın üç tarafı kapalı tribüne sahiptir. Tesis 1965 yılında hizmete girmiş olup, drenajlı çim zeminlidir. Tesisimizin atletizm pisti olduğu gibi naklen yayın ve gece maçları için ışıklandırması mevcuttur.

TOKİ tarafından yeni stadın yapımı karşılığında aldığı Sakarya Atatürk Stadı arazisi, açık artırma ile Şen Piliç’in sahibi Haşim Gürdamar’ın 3 yıl önce kurduğu PD Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı firmasına 80 milyon liralık teklifle satıldı.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Haziran 2018 tarihinde Sakaryada yaptığı miting’de Eski Stadın Sakarya Millet Bahçesi olması yönünde verdiği talimat ile araziyi alan Şen Piliç’in sahibi Haşim Gürdamar ile görüşülerek arazinin Sakarya Millet Bahçesi olarak projelendirilmesi süreçi başladı.

 

- REKLAM -
spot_img

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...